Fikir suç olamaz! Kitap suç unsuru değildir!

Fikir suç olamaz! Kitap suç unsuru değildir!
Bu yazıyı paylaş

Türkiye’de uzunca bir süre zemini hazırlanan ve 15 Temmuz Darbesi sonrası “yasal” olarak başlayan cadı avı, Kıbrıs’ın kuzey yarısında da hız kesmeden devam ediyor. FETÖ ve PKK operasyonları kapsamında evlere baskınlar düzenleyen polis ekipleri, evlerde bulunan “sakıncalı yayınlar” gerekçesiyle tutuklamalar yapıyor! Bağımsız olduğu iddia edilen kktc’de gözaltına alınan insanların yargılanması ise Türkiye’nin kontrolü altında; dahası yargılanma süreçlerinin birçoğu da Türkiye’de yapılıyor.

Daha bir sene öncesine kadar Türkiye’den tırlarla getirilen ve bazı Türkiye merkezli gazeteler aracılığıyla beleş dağıtılan kitaplar bugün suç unsuru sayılıyor, bugüne kadar bu kitapları eline geçiren insanlar ise potansiyel suçlu! Tehlike çanları çalıyor! Aynen Nazi Almanyası’nda yakılan kitaplar ve kitap bulundurdukları gerekçesiyle yapılan tutuklamalar gibi günümüz coğrafyasında da bu tür tutuklamaların yapılması kabul edilemezdir.

Kurduğunuz yapının yasalarında “yasaklı kitap” bulunmamasına rağmen, yasaklı kitap tutuklamaları yapılması ciddi tehlikeler barındırmaktadır. Bugün FETÖ kapsamında yapılan tutuklamalar, yarın herhangi bir kitabın suç unsuru olarak belirlenmesine zemin hazırlamaktadır.

KSP Gençlik Örgütü olarak fikir özgürlüğünü benimsemiş tüm sivil toplum örgütlerine açık çağrımızdır. Bugün benimsemediğimiz görüşlerle ilgili tutuklamalar olsa da, yarın bu tutuklamaların bizlere de yapılacağı aşikârdır! Bugün bu keyfi tutuklamalara sessiz kalırsak, yarın sıra bize de gelecektir. Fikir suç olamaz! Kitap suç unsuru değildir! Kitapları engellemek ifade özgürlüğünü engellemektir!

KSP Gençlik Örgütü


Bu yazıyı paylaş

Kıbrıs Sosyalist Partisi

İLGİLİ PAYLAŞIMLAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Enter Captcha Here :

Bunu da okuyabilirsiniz x