Geçiş kapıları derhal açılmalıdır!

Geçiş kapıları derhal açılmalıdır!
Bu yazıyı paylaş

Ülkemizin Güneyi de Kuzeyi de 6 haftadan beri COVIT 19 virüs salgınına karşı alınan önlemler nedeniyle kapalı.

İki tarafa da kriz yönetimi için ortak bir kriz masası kurmalarını önerdik, yapmadılar! Virus ülkemize yurt dışından gelecek, hava alanlarını kapatın, barikatları kapatmayın dedik, dinlemediler! Böylesine insani bir konuda bile siyasi çıkarları uğruna işbirliği yapmadılar! Virüsü birlikte ve dengeli bir şekilde temizlemeyi başaramadılar.

4 mayısta iki taraf da kademeli olarak açılmayı planlıyor. Taraflardan ikisi de temizlendiğini iddia ediyor. Oysa özellikle Kuzeyin kapalılık suresini hiçbir ciddi hazırlık yapamadan boşa harcadığı kaygısı hakim. Böyle olduğu için barikatların sadece karantinalı geçişlere acık olacağı söyleniyor. Güneyde çalışan Kıbrıslı Türk isçiler 6 haftadır islerine gidemiyor. Aralarında  zorunlu olarak çalışmaya devam eden işyerlerinde çalışanlar var. Bu insanlar iki taraflı karantina uygulamalarından dolayı islerine gidemiyor. Bu süreçte ceplerine bir kuruş maddi yârdim girmedi. Aileleri, çoluk çocuklarıyla perişan oldular.  Aralarında Güneyde sigortasız çalıştığı için Güneydeki yönetimden hiçbir maddi destek alamayan yüzlerce isçi var. Siz kuzeyin yöneticileri “vatandaşımdır” dediğiniz bu mağdur insanlar için ne yaptınız? Ceplerine bir kuruş koydunuz mu? Hayır. Onları açlığa mahkum ettiniz! Siz Güneyin yöneticileri, emekleriyle ekonominize katkı, servetlerinize servet katan bu isçileri düşündünüz mü? Ceplerine bir Kuruş koydunuz mu? Hayır! Siz de onları ve ailelerini açlığa mahkum ettiniz.

Simdi hayat normal akısına dönerken aranızda salgına karşı işbirliği yapmadığınız için geçiş noktalarında karantina uygulamalarının süreceği söyleniyor. Bu, işbirliği yapmayan iki tarafın  idari otoritelerinin büyük ayıbıdır. Üstelik  bu kez, iki aylık kapalı dönemde Güneydeki işyerleri kapalı olduğu için güney hükûmetinin verdiği maddi yardımdan destek alabilmiş olan isçilerimiz de açılan işyerlerine gidemeyecekleri için top yekûn issiz kalmakla karşı karşıya kalacak. Binlerce aile perişan olacak. Hükûmet etmek Bu mu? Her iki tarafın idari otoriteleri olarak, patronların her türlü mağduriyetlerini düşündüğünüz gibi issiz ve yoksul insanlarımızın mağduriyetlerini gidermek için neden önlem almıyorsunuz?

Geçiş kapılarının virüsün yayılmasında bir rolü olmadığı AB raporlarına kadar girdi. Siz hala geçiş kapılarını açmamakta Israr ediyorsunuz. Binlerce insanın ekmeğini, asini elinden alıyorsunuz. Bu durum kabul edilemez. Geçiş kapıları derhal  açılmalıdır. Virüsün yurt dışından geldiği bilindiği halde, hava alanları bile kademeli olarak açılırken isçilerin, sağlık sorunu olan insanların geçiş kapılarından geçişlerini engellemek insanlık düşmanı suçtur!

Yaklaşık iki aylık kapalı donemde, güneyde sigortasız çalıştıkları için, ve faal olan işyerlerine gidemedikleri için ceplerine bir Kuruş maddi yardım girmeyen tüm isçilerimize maddi destek sağlanmalıdır!

Piyasalar açıldıktan sonra karantina uygulamalarıyla işbaşı yapmaları engellenen tüm isçilerimizin iş kayıpları derhal tazmin edilmelidir!

Kıbrısımızın güney ile kuzeyi arasındaki geçiş kapıları derhal açılmalıdır!

Kıbrıs Sosyalist Partisi

Merkez Komitesi


Bu yazıyı paylaş

Kıbrıs Sosyalist Partisi

İLGİLİ PAYLAŞIMLAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Enter Captcha Here :

Bunu da okuyabilirsiniz x