Kısır dalaşmaları bırakın salgını durdurmak için işbirliği yapın

Kısır dalaşmaları bırakın salgını durdurmak için işbirliği yapın
Bu yazıyı paylaş

Ülkemizin bütününde korona salgını vakaları gün be gün artmaya başlamıştır. Dünya çapında pandemik olarak nitelenen bu çok ciddi salgın karşısında Kıbrıs’ı yönetenler acil önlemler almak yerine, bu olayı da kısır siyasi dalaşmalarına alet etme yolunu seçmişlerdir.

Her şeyden önce, bu kriz ülkemizdeki iki tarafın idari otoriteleri arasında ortak ele alınmalı, salgına karşı ortak mücadele edilmelidir. Bu yapılmazsa salgını durdurmada yeterli başarı sağlanamaz. Partimiz salgına karşı mücadelede tüm siyasileri sağduyuya ve kısır siyasal çekişmelerden, hamasi tavırlardan uzak durmaya davet eder.

İki toplum arasındaki ilişkiler salgın dolayısıyla neredeyse kopma noktasına gelmiştir. Bu durumun mağdur ettiği aileler ve çalışanlar vardır. Toplum liderlikleri olayı hamasi tavırlarla ele almayı bırakmalı ve tamamıyla toplum sağlığı açısından ele almalıdırlar.

Güneyde yetkili makamların birlikte hareket ettiğini gözlemliyoruz. Ama kuzeyde toplum liderliği ile ‘hükümet’ arasında yetki paylaşımı dalaşması vardır. Bu dalaşın yakında yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik olarak avantaj elde etme kaygısından kaynaklandığının herkes farkındadır. Bu yaklaşım derhal terkedilmeli ve tüm yetkili makamlar işbirliği içinde hareket etmelidir.

Bu amaçla iki toplum liderlerine bağlı muhtelif çalışma komiteleri gibi ortak bir Kriz Masası kurulmalıdır. Bu komite doktorlar, sağlık uzmanları ve bilim insanlarından oluşmalıdır

Adanın her iki yanında siyasi otoriteler salgınla mücadeleyi oluşturulacak ortak kriz masasının direktifleri ışığında yönetmelidir.

Salgın hastalıkların ve bulaşıcı virüslerin son yıllarda sık görüldüğü bir dönemden geçiyoruz. Bu durumun emperyalist güçler arasında hiç bitmeyen Pazar ve paylaşım kavgalarının bir parçası olan kimyasal savaşlardan kaynakladığı endişesi birçok bilim adamı ve siyasiler tarafından dile getirilmektedir. Ancak şu anda ACİL sorunumuz, covid 19 virüsünü kimin “yaptığı” değil, ne amaçla “yaptıkları” da değil! Şu anda acil sorunumuz salgını yenmek ve halk kitlelerinin sağlığını korumaktır.

Fakat aklımızdan hiçbir zaman çıkarmayacağımız gerçek de şudur ki, emperyalist vahşet düzeni yıkılmadan dünyamıza barış ve huzur gelmeyecek, salgınlar ve doğal afetlerin yarattıkları can kayıpları ve mağduriyetler son bulmayacaktır!

Kıbrıs Sosyalist Partisi

Merkez Komitesi


Bu yazıyı paylaş

Kıbrıs Sosyalist Partisi

İLGİLİ PAYLAŞIMLAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Enter Captcha Here :

Bunu da okuyabilirsiniz x