Sanayi Odası’nın işçiler için önerdiği ayrımcı ücret talebi kabul edilemez

Sanayi Odası’nın işçiler için önerdiği ayrımcı ücret talebi kabul edilemez
Bu yazıyı paylaş

K. T. Sanayi Odası, Türkiye dışından gelen yabancı işçilere TC ve KKTC kökenli işçilerden farklı ve onların altında bir asgari ücret uygulaması önerdi.

Sanayicilerimiz KKTC ve TC vatandaşı olan işçilere ödenen asgari ücretten rahatsız değilmiş! Ama bunun dışındaki işçilere ödenecek asgari ücret daha düşük olmalıymış!

İşçilerin vatanı yoktur.

Bir işçinin vatanı karınlarının doyduğu yerdir.

KKTC/TC kökenli işçiler ile Asyalı, Afrikalı işçilerin yaptığı iş ayni ise eşit işe eşit ücret ilkesini çiğneyerek işçiler arasında ayrımcılık yapmak özünde işçileri ırkçı ve ayrımcı baskılara tabi tutmaktır. Bu kabul edilemez.

Sanayiciler işçiler arasında ücret ayrımcılığını düşünmek yerine işçilerin eşit yaşam koşulları altında insanca yaşanabilir ortamlarda yaşamasını sağlamayı taahhüt etmelidirler.

Ülkemizdeki yabancı işçilerin tümü sendikasızdır.

Yabancı işçiler sağlıksız konutlarda barındırılmakta, yetersiz gıdalarla beslenmektedir…

Son yıllarda neredeyse her ay meydana gelen ölümlü kazalardan da görülebileceği gibi yaşam güvenliğinden yoksul koşullarda çalıştırılmaktadırlar.

Ülkeye yatırım yaptıklarını iddia eden sanayiciler her şeyden önce işçilerimizin yaşamlarına yatırım yapmalıdırlar. Ucuz işçi sömürüsü yapmak için her yola başvuran sanayiciler ve bir kısım esnaf üniversite öğrencilerini de sigortasız, güvencesiz ve asgari ücretin çok altında çalıştırmakta, hatta birçok durumda bu çocukların haklarını ve alacaklarını gasp etmektedirler.

Veronique Umar adlı öğrencinin başına gelenler kabul edilemezdir.

KKTC devleti de patronların hizmetinde bir devlet olarak bir yandan sanayi odasının haksız taleplerini görüşmek için yeşil ışık yakarken öte yandan da emekleri gasp edilen, sigortasız çalıştırılan öğrenciyi istismar eden işyerini cezalandıracağına işvereni korumakta kimsesiz ve yoksul öğrenciyi de hapislerde süründürmektedir.

Eşit işe eşit ücret tüm dünya işçilerinin vazgeçilmez hakkıdır.

Sanayi Odası patronları avuçlarını yalasın!

Yoksul ve ihtiyaçlı yabancı öğrencileri istismar eden işyerleri derhal kapatılmalıdır!

Çalışma Dairesi denetimlerini artırmalı, tüm yabancı işçilerin çalışma şartları ile yaşam koşullarını denetlemeli; bu alandaki yasalara uymayan işverenler hakkında derhal soruşturma başlatılmalıdır.

Kıbrıs Sosyalist Partisi Merkez Komitesi


Bu yazıyı paylaş

Kıbrıs Sosyalist Partisi

İLGİLİ PAYLAŞIMLAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *




Enter Captcha Here :

Bunu da okuyabilirsiniz x