Tek yol işgale karşı tutarlı bir mücadele

Tek yol işgale karşı tutarlı bir mücadele
Bu yazıyı paylaş

KSP CAS çalışanların açlık grevine destek ziyaretinde bulundu.

Kıbrıs Sosyalist Partisi CAS çalışanlarının açlık grevini ziyaret ederek onların sorunlarını dinledi ve onlarla mücadelede omuz omuza olacaklarını söyledi.

KSP yetkilileri CAS emekçilerine yaptığı ziyarette, CAS çalışanlarının işlerini korumak için sendikalara üyeliklerinden feragat ettiklerini, maaşlarını azaltarak çalışmayı kabul ettiklerini, gece yarılarında çalışmaya devam ettiklerini buna rağmen kapı önüne konduklarını söyledi.

KSP alttaki metni CAS çalışanlarına ulaştırarak herkes tarafından okunmasını sağladı. Metin aynen şöyle:

CAS çalışanları sorunu, bilinçli bir şekilde iflas ettirilen Kıbrıs Türk Hava Yolları’ndan geriye kalan bir sorundur.

İflas ettirilerek kapatılan KTHY personelinin çoğunluğu devlet dairelerinde işe alınmış, KTHY şirketine ait CAS şirketi çalışanları ise kendi başlarının çaresine bakmaya mahkûm edilmiştir.

KTHY’nin iflas ettirilmesindeki amaç, bu alandaki pazarın tamamen TC egemenlerine devredilmesiydi ve bu gerçekleştirildi.

Şimdi de CAS aynı amaçla kapatılmak istenmiş ve bilinçli bir şekilde iflas ettirilerek kapatılmıştır. Hedef, havaalanlarındaki özelleştirme zincirinin son halkasını da tamamlamaktır. Bu sektör de böylelikle TC sermayesine devredilecektir!

Türkiye egemenleri ülkemizi işgal etmekle kalmamış, hem nüfus aktarımı yoluyla toplumumuzu asimile etmeye girişmiş, hem de pazarın tamamına hâkim olarak ülkemizdeki tüm sektörleri ele geçirmişlerdir. Böylelikle adamızın kuzeyinde her an kendilerine bağlı bir vilayet haline gelmeye hazır bir sömürge yapı oluşturmuşlardır.

Kısacası sorunun özü egemenlik sorunudur. Kıbrıs Türk halkı kendilerinin olduğu iddia edilen bu topraklarda egemen değildir.

CAS çalışanları hükümet tarafından çok uzun bir süre oyalandı ve CAS geçtiğimiz hafta mahkeme tarafından tasfiye edildi. İşsiz kalanlar açlık grevine gitti. CAS çalışanlarının kapı önüne konması Kıbrıslı şirketlerin faaliyet alanlarının TC şirketlerine peşkeş çekilmeye devam ettiğini gösteriyor!

Ülkemizde işgal devam ettikçe tüm kurumlarımız işgal güçlerinin eline geçecektir. Üstelik bu dönüştürme kendilerini hükümet olarak görenlerin işbirlikçiliği ile gerçekleştirilmektedir.

Partimiz CAS çalışanlarının haklı mücadelesini desteklemektedir. CAS çalışanlarının yanında yer alırken mücadelelerinin yalnızca iş kayıplarını önlemek, ekmek paralarını kaybetmemekle sınırlı bir mücadele olmaması gerektiğine vurgu yapma ihtiyacı duyuyoruz. Bu mücadelenin hedeflerinden biri de Türkiye’nin ülkemizdeki işgalinin sona erdirilmesi olmalıdır. İşgal sona ermedikçe, ülkemizde ekonomik ve sosyal alanda var olan tüm sektörler TC egemenlerinin eline geçecektir. Bunu önlemenin tek yolu işgale karşı tutarlı bir şekilde mücadele etmektir!

Kıbrıs Sosyalist Partisi

Merkez Komitesi

25 Aralık 2018


Bu yazıyı paylaş

Kıbrıs Sosyalist Partisi

İLGİLİ PAYLAŞIMLAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Enter Captcha Here :

Bunu da okuyabilirsiniz x