Türkiye’den Kablo ile Elektrik Getirme Sorunu Üzerine

Türkiye’den Kablo ile Elektrik Getirme Sorunu Üzerine
Bu yazıyı paylaş

Türkiye’den Kablo ile Elektrik Getirme Sorunu Üzerine
Gerek Kıbrıs’tan Sorumlu TC Bakanı gerekse de onların Kuzey Kıbrıs’taki şakşakçıları TC’den denizaltı kablosu ile elektrik getirmeyi öncelikleri arasında koyduklarını ve ucuza mal olacağını dillendirmektedirler.
 
TC’den gelen su projesinde olduğu gibi elektriği de ne fiyata olursa olsun satın alma zorunluluğu halk kitleleri arasında kabul görmüyor. TC’nin ve Kuzey Kıbrıs’taki şakşakçılarının hiçbir bilimsel çalışma sonucunu açıklanmadan kamuoyunu aldatmaya yönelik denizaltı kablosu ile elektrik getirme projesini neden öne çıkartılmaktadır? Birincisi, halihazırda Kuzey Kıbrıs’ın sömürgeleştirildiği bir ortamda Kuzey Kıbrıs’ı birçok şekilde kendine bağlı kılan TC adanın kuzeyini denizaltı kablosu ile elektrik getirerek de kendine bağımlı kılmak istemektedir. Kuzey Kıbrıs’ta yaşayanların herhangi bir şekilde bağımsız hareket etme olanağını elinden almak istemektedir. İkincisi, Güney Kıbrıs’a 2020’li yıllarının başında gelecek olan doğal gaz ile üretilecek ucuz elektrik kullanımından onu uzak tutmak istemektedir. Üçüncsü, Akkuyu nükleer santrallada üretilecek olan elektriği Kıbrıs’a satmayı hedeflenmektedir.
 
Teknolojinin sonuna kadar insanlık yararı için kullanılmasını savunan Partimiz, üniversitelerdeki akademisyenlerin ve alanında uzman kişilerin katılımı ile derinlemesine bir araştırma yapılmadan ve devletler arası eşit çıkarlar çerçevesinde ve normal şartların olmadığı vede sömürgeleştirmeyi daha da artıran bu denizaltı kablosu ile elektrik getirme projesine destek vermeyecektir.
 
Partimiz EL-SEN’nin organize ettiği toplantı ile TC’nin ve Kuzey Kıbrıs’taki şakşakçılarının hiçbir bilimsel çalışma sonucu açıklanmadan kamuoyunu aldatmaya yönelik yaptıkları bu medya manevrasını teşhir etmelerini yürekten destekliyor. Biz diğer partiler gibi “ucuz olursa denizaltı kablosu ile elektrik getirilmesini destekleriz” yaklaşımını ise yukarıda belirttiğimiz gerekçeler ile reddediyoruz.
 
Kıbrıs Sosyalist Partisi Kıb-Tek, Telekomünikasyon ve diğer kritik sektörlerin halkın çıkarları doğrultusunda bilimsel planlarla yönetilmesinin tek yol olduğunu vurgular. Bu şekilde ve ynetilmenin de mevcut sömürge rejimine karşı doğrudan mücadele ederek ve zafer kazanarak elde edebileceğinin altını çizer.
 
KSP Merkez Komitesi
12 Eylül 2017

Bu yazıyı paylaş

Kıbrıs Sosyalist Partisi

İLGİLİ PAYLAŞIMLAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Enter Captcha Here :

Bunu da okuyabilirsiniz x