Yaşanan felaketin asıl sorumlusu Ankara’dır

Yaşanan felaketin asıl sorumlusu Ankara’dır
Bu yazıyı paylaş

Birkaç yıldan beri kuraklıktan mağdur olan ülkemizin bu kış bol yağmur almasına sevinemedik… Yağmur “Bereket” yerine felaketi çağrıştırır oldu.

Bunun nedeni ülkenin kuzeyindeki yönetim ve irade boşluğudur.

Uluslararası alanda kabul görmeyen KKTC’yi tanıyan ve kurulmasına önayak olarak Kıbrıs Türk toplumunu uluslararası toplum ve hukuk dışında yaşamaya mahkum eden Ankara hükümetleri, burada kendileri tarafından oluşturulmuş olan alt yönetimi hiçbir şekilde ciddiye almadıklarını her fırsatta belli etmektedirler!

Kıbrıs’ın işgal altındaki kuzey bölgesinde plansız programsız, keyfi ve gelişigüzel bir yapılanma doğrudan doğruya Ankara tarafından teşvik edilmektedir. Özellikle yol inşaatları için ihalelere Ankara’da çıkılmakta ve buradaki yerel yetkililer, mimar mühendis odaları, ilgili kurumlar hiçe sayılarak yanlış işler yapılmaktadır. Kıbrıs Türk İnşaat mühendisleri odası geçtiğimiz hafta 4 gencimizin ölümüne yol açan sel baskınına uğrayan Boğaz-Girne yolunun ne vizesi ne de mühendisi olmadığını açıklamıştır. KTÖS 1974’ten sonra inşa edilen okulların yağmurlardan büyük hasar gördüğünü bazı önemli okulların kullanılamaz hale geldiğini,  elektrik tesisatlarının tehlike arz ettiğini açıklamıştır.

Bu durum Kuzey Kıbrıs’taki tüm idari kurumların iradesiz olduğunun en bariz göstergesidir.

Cumhurbaşkanından başbakanına, tüm bakanlarına ve milletvekillerine kadar tamamı istifa etmelidir.

Yaşanan felaketin asıl sorumlusu Ankara’dır.

Halkımız Kıbrıs’ın kuzeyindeki iradesiz kurumları değil Ankara yönetimini muhatap almalı ve hesap sormalıdır. Buradaki işbirlikçi takımdan da bu gerçekleri örtbas ettikleri için hesap sorulmalıdır. Meslek odaları ve sendikalar da uyarma görevlerini zamanında yapmalı, plansız, projesiz, vizesiz yapılaşmaları önlemek için gerekli mücadeleyi etkin bir şekilde ortaya koymalı; yasaları ve kuralları hiçe sayanları zamanında teşhir etmelidir. Yarın benzer bir durum Ercan Havaalanı inşaatında da yaşanır ve üstelik çok daha büyük bir faciaya sebebiyet verilirse bunun hesabını kim verecektir?

Halkımız muhatap alacağı gerçek iradeyi ve sorumluları bilerek ona göre kendi yaşamına ve geleceğine ilişkin önlemleri almalıdır!

Kıbrıs Sosyalist Partisi

Merkez Komitesi


Bu yazıyı paylaş

Kıbrıs Sosyalist Partisi

İLGİLİ PAYLAŞIMLAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Enter Captcha Here :

Bunu da okuyabilirsiniz x