Yerel yönetimler için mücadele egemenlik mücadelemizin bir parçasıdır!

Yerel yönetimler için mücadele egemenlik mücadelemizin bir parçasıdır!
Bu yazıyı paylaş

Kıbrıs’ın kuzeyinde bir yerel seçim daha geride kaldı. Ülkemizin en temel sorunu yerel seçimlere katılan partilerin hiçbiri tarafından gündeme getirilmedi. ‘sol’ olduğunu iddia eden partiler de dâhil olmak üzere tümü de Türkiye Cumhuriyetinden temin edilecek olan finansmana bağlı olarak gerçekleştirmeyi düşündükleri projeleri anlatıp durdular!

Uluslararası hukuk dışında bırakılmış da olsa önemli bir insan topluluğunun yaşadığı Kuzey Kıbrıs’ta elbette ki insanların düzenli, örgütlü, planlı, sağlıklı ve bireylerin birbirleriyle uyum içinde bulunabileceği bir ortamda yaşamaları önemlidir. İnsan yaşamının günlük sorunlarının giderilebilmesi önemlidir. Bu nedenle yerel yönetimler ve onların halk kitlelerine sunacakları hizmetler önemlidir.

Ancak tüm sorunların çözümünün Türkiye Cumhuriyeti elçiliğinden gelecek mali katkıya bağlanması yerel yönetimleri yerel yönetim olmaktan çıkarmaktadır. Yerel yönetimler, egemenliğimizin bir parçasıdır.

Türkiye’ye avuç açarak mali sorunlarını çözen yönetimler yerellikten uzaklaşmaktadır. Onlar ülkemizdeki sömürge yönetiminin bir parçası haline gelmişlerdir.

Yerel yönetimler için mücadele kuzey Kıbrıs halkının kendi ülkesine egemen olma mücadelesinin bir parçasıdır.

Bu mücadele verilmeden, ne yerel yönetimlerde ne de merkezi yönetimde söz Kıbrıs Türk halkına ait olamayacaktır.

Bu amaçla, bize tutarlı anti emperyalist çizgi izleyen bir parti gereklidir. Ülkemizin gerçekten yurtsever, barışçı ve anti emperyalist partisi Kıbrıs Sosyalist Partisi’dir. Teslimiyetçi partilerin uzlaşmacı ve sömürgeciye boyun eğen siyasi çizgileri içinde kalarak mücadele edilemeyeceği on yılların tecrübesiyle sabittir. Doğru çizgideki partiyi sırf gücü yoktur diyerek desteksiz bırakmak yerine destek vererek güçlendirmeli kitleleri de bu partiye yönlendirmeliyiz. Bunu yapamıyorsak, anti-emperyalist çizgide tutarlı bir mücadele veremiyorsak ne yaparsak yapalım ülkemizin yutulmasına ve halkımızın asimilasyonuna engel olamayız. Üstelik irademiz dışında da olsa sömürgecilerin çıkarlarına hizmet eder durumda kalırız. Yerel yönetimlerde de merkezi yönetimde de temel hedefimiz halkımızın egemenliğini sağlamak, ülkemizin ve halkımızın varoluş mücadelesine sahip çıkmaktır. Bu bir varoluş mücadelesidir. Bu mücadele özünde ülkemizin emperyalist bağımlılıktan kurtarılması ve kendi topraklarımızda halkımızın egemen olması mücadelesidir.

Bu mücadeleye sahip çıkmaz, teslimiyetçi partilerin arkasından gidersek bir halk olarak asimile olup gitmeye mahkûmuz.

Bu bilinçle ülkemizin tüm işçi ve emekçilerini, demokrat ve ilerici aydınlarını partimizin emperyalizme karşı mücadelesine omuz vermeye davet ediyoruz

Kıbrıs Sosyalist Partisi

Merkez Komitesi


Bu yazıyı paylaş

Kıbrıs Sosyalist Partisi

İLGİLİ PAYLAŞIMLAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Enter Captcha Here :

Bunu da okuyabilirsiniz x