İyi taktik vallahi! – Mustafa Onurer

Bu yazıyı paylaş

İyi taktik vallahi!

Da…

Nereye kadar?

“Şu ‘Kıbrıs Kıbrıslılarındır!’ diyenler, aslında Kıbrıs milliyetçisidirler” diyor Bağımsızlık Yolu.

Bunu söyleyerek, aslında, “Biz BY olarak milliyetçilikten yana değil, enternasyonalizmden yanayız.” demek istiyorlar.

Kanıt?

“Kanıt, bizim BY olarak ‘Kıbrıs Kıbrıslılarındır milliyetçilerine karşı duruşumuz ve buna karşı ‘Bütün Halklar Kardeştir!’ şiarımız en büyük kanıttır.”

Bu kadar basit mi? Evet, bu kadar basit!!!

Tam bir ‘düz mantık’. Ama, düz mantık ötesinde şöyle bir taktiki yaklaşım var aslında; senden kötüsüne karşı çık, çıkamıyorsan da çıkar gibi yap, kendini akla!

Nasıl taktik ama!!!

İyi de, sormazlar mı adama, ‘Kıbrıs Kıbrıslılarındır’ hareketinin milliyetçiliği nereden geliyor diye? Bu bir burjuva milliyetçiliğidir, değil mi? Bu milliyetçiliğin temeli veya isterseniz en çarpıcı göstergesi Kıbrıs sorunu ve çözümü konusunda savunulan burjuva siyaset değil mi?

Peki ama, Bağımsızlık Yolu ne diyor Kıbrıs sorununun çözümü konusunda? Tek yol federasyon demiyor mu?

Onlar federasyonun “tek çözüm yolu” olduğunu söylemiyorlar mı?

Daha da ötesi, “federasyon dışında çözüm aramanın boşa çaba” olduğunu iddia etmiyorlar mı?

Yoksa, acaba BY federasyon derken aslında ‘sosyalist bir federasyon’dan mı bahsediyor? Haşa! Hayalperestliğin lüzumu yok! Bildiğimiz federal Kıbrıs’tan söz ediyorlar. Şu, BM gözetiminde gerçekleştirilen görüşmelerle ve BM prensipleri temelinde, garantör devletlerin de desteğiyle, iki toplum liderinin varacağı bir federal Kıbrıs’tır destekledikleri. Yani, burjuvaların, burjuva devletler ve kurumlar yardımıyla, burjuva bir birlik olan Avrupa Birliğin’e girişi de sağlayacak olan burjuva federal bir devlet…

Yani, Bağımsızlık Yolu da, tıpkı Kıbrıs Kıbrıslılarındır grubu gibi Kıbrıs sorununun çözümü konusunda kendini burjuva emperyalist çemberle sınırlamıştır, dışına çıkamıyor. Dahası, bu çember dışında siyaset ve çözüm önerenlerin de “boşa uğraş” içinde olduklarını iddia ediyor.

Burjuva siyasetten kopamayan, burjuva çember dışına çıkamayan Bağımsızlık Yolu, Kıbrıs Kıbrıslılarındır grubunu milliyetçilik yapmakla itham ediyor…

Bunu yaparak aslında, Bağımsızlık Yolu, Kıbrıs Kıbrıslılarındır grubu kadar açık ve net olmayan milliyetçiliklerini, burjuva milliyetçiliklerini gizlemeye çalışıyor.

Tıpkı, Türk faşisti Bozkurtların, ELAM faşistlerini kötülerken amaçladıkları kendi faşist düşüncelerini gizlemeye çalıştıkları gibi…

Şu burjuvalar tam bir taktik ustasıdırlar.

İyi de, nereye kadar?

Birileri bu yalancıların mumunu söndürene kadar!


Bu yazıyı paylaş

admin

İLGİLİ PAYLAŞIMLAR

Bunu da okuyabilirsiniz x