Maraş açılımı ve Metin Feyzioğlu – Mehmet Birinci

Maraş açılımı ve Metin Feyzioğlu – Mehmet Birinci
Bu yazıyı paylaş

“Hukuki, Siyasi ve Ekonomik Yönleri ile Kapalı Maraş Açılımı!” konulu yuvarlak masa toplantısında yer alan üç önemli konuşmacının söylediklerini Cumartesi günkü köşe yazımda irdelemiştim.

Toplantıyı düzenleyen Türkiye Barolar Birliği başkanı Metin Feyzioğlu’nun söylediklerini diğerlerinden ayrı olarak ele almak istedim.

Bir yönüyle KKTC Cumhurbaşkanlığı seçimlerini etkilemeyi amaçlayan bu toplantının esas amacının provokasyon oldugunu gecen yazımda belirtmiştim. Kıbrıs halkı üzerindeki baskıyı,işgali devam ettirmek ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra gerçekleşmesi beklenen 5’li görüşmeleri sabote etmenin siyasal zeminini yaratmayı hedefleyen bu toplantıda Maraş açılımının hukuki,siyasi ve ekonomik yönlerinin tartışılacağı iddia edilmişse de bunların hiçbiri tartışılmamıştır. Hukuki açıdan Maraş’ın Vakıflara ait olduğu tezi yeniden kaynatılarak önümüze sürülürken siyasal açıdan hiçbir değerlendirme yapılmamıştır. Ekonomik yönleri ise, tamamıyle fantazi ve yalan vaadlerden oluşacak şekilde, sadece Feyzioğlunun konuşmasında dillendirilmiştir!

Feyzioğluna göre;

Kapalı maraş oturumu stratejik bir çalışmadır(Buna katılıyorum. Maraşın nasıl yutulacağının stratejik olarak ele alındığı bir çalışma olduğu söylenebilir).

Ankaradaki Toplantıda(Kıbrıs’ta son Söz toplantısı) değerlendirilen konularla ilgili derin teknik çalışmalar yapılmaktaymış!(Maraşın Vakıflara ait olduğunu belgelemek için gerçekten derin teknik çalışmalar gereklidir!)

Maraş Açılımı Kıbrıs Sorununu çözecek koç başıymış(Bundan benim anladığım Maraş’ın bir şantaj unsuru olarak kullanılması halinde Rum tarafına Ankara’nın istediği şekilde bir ‘çözüm’ün empoze edilebileceğidir)

Bu nedenle “Stratejik ekonomik açılım” yapılacakmış!

Metin Feyzioğlu bir hukukcu olarak heralde ekonomiden anlayan çok iyi danışmanlara sahip olmalı. Kuzey Kıbrıs için şu öngörülerde bulundu;

1. Sportif, ulaşım ve ticari ambargoların kırılması!

2. Türkiye’ye sıfır gümrük ürün satışı

3. Üçüncü ülkelerle direkt ticaret yollarının aranması

4. Kuzey Kıbrıs’ın üretim ekonomisine geçirilmesi

5. Kuzey Kıbrıs bölgenin Singapuru olacak!

6. Mesarya teknolojik tarım üssü yapılacak.

Cek Cak’dan başka birşey yok!

Bu ekonomik öngörülerin Maraş Açılımı ile doğrudan ilgisi yok aslında. Maraş açılımı olmadan da niyet varsa bu yönde adımlar atılabilir. Ama siz tarihte sömürgeci bir gücün sömürgesinin bu kadar kalkınmasını teşvik ettiğini, sömürgesine böylesi olanaklar sağladığını gördünüz mü?

Bu gün Kuzey Kıbrıs’ın ürünleri Türkiye’ye sıfır gümrükle giremiyorsa bunun sorumlusu AB mi, ABD mi?

BM kararlarını hiçe sayarak Kuzey Kıbrıs’a yasa dışı nüfüs yığan, Rumlara ait tapulu malları, mülkiyet hukuğunu çiğneyerek, taşıdığı nüfüsun üstüne geçiren Ankara hükümetleri, Kuzey Kıbrıs’tan maydanoz ithalatına bile engel olurken, şimdi burayı Singapur yapacaklarmış!

Kuzey Kıbrısta belediyelerin bir veya ikisi hariç hepsi iflas halinde. Personellerinin maaş ve sosyal haklarını bile ödeyemezken, hükümetin günlük işlerini yürütebilecek bütçesi yokken, TC-KKTC protokolu çerçevesinde Kıbrısa aktarılacak fonlar bile aktarılmazken ufak at da civcivler da yesin dersek ayıp etmiş olur muyuz?


Bu yazıyı paylaş

Kıbrıs Sosyalist Partisi

İLGİLİ PAYLAŞIMLAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Enter Captcha Here :

Bunu da okuyabilirsiniz x