Kıbrıs halkı bilmelidir ki; EOKA bir terör örgütüdür

Kıbrıs halkı bilmelidir ki; EOKA bir terör örgütüdür
Bu yazıyı paylaş

Mazlum Kıbrıs halkı;

Bugün 1 Nisan. Bugünün Cumhuriyet yönetimi tarafından bir ‘kurtuluş’ ve ‘kahramanlık’ günü olarak yıllardır kutlanması “Nisan bir” şakası gibi gülünçtür.

Emperyalizmi yıkmaya veya en azından onu geriletmeye yönelmeyen hiçbir ulusal mücadele kurtuluş mücadelesi olarak tanımlanamaz. Bir emperyalist gruba karşı bir diğer emperyalist grup tarafından manipüle edilen hareketler ulusal kurtuluş mücadelesi olarak tanımlanamaz. Faşist Grivas’ın komutasında yürütülen birinci EOKA mücadelesi de işte böyle güdümlü ve güdük bir mücadeleden başka birşey değildir. 1 Nisan 1955, ülkemizde 1974 faciasına giden yolun başlangıcı olmuştur.

Bugünün hala kutlanması bu gerçeğin Kıbrıs halkından ısrarla saklanması ve faşist EOKA örgütünün itibarının korunması anlamına gelir. Sözde İngiliz emperyalist boyunduruğuna karşı mücadele eden EOKA, Kıbrıs Komünist Partisi’nin öngördüğü gibi emperyalizme karşı mücadele eden tüm kesimlerin güç birliğini sağlamak yerine, ülkemiz komünistlerini ve devrimcilerini sadece dışlamakla kalmamış, komünistlere ve adanın Türk nüfusuna karşı katliamlar da düzenlenmiştir.

Zamanın AKEL liderliği de EOKA’ya karşı mücadele etmeyip onun adayı Yunanistan’a bağlamayı öngören ve Anglo-Amerikan emperyalistlerinin emelleriyle örtüşen gerici hedefine destek vermekle vahim bir hata yapmıştır. AKEL, hâlâ bugün 1 Nisan kutlamalarına karşı çıkarmayarak ve Grivas faşistinin EOKA’sını bir kurtuluş örgütü olarak kabul etmekle bu vahim hatasını sürdürmektedir.

Dervişali Kavazoğlu’nun ülkemizin bölünmesinden sorumlu ikinci güdümlü örgüt TMT tarafından katledilişinin yıldönümü olan bu günlerde, Kavazoğlu ve Mişaulis’in anılarını ve mücadelesini anmak ve yaşatmak demek, ABD’nin soğuk savaş stratejileri çerçevesinde örgütlenmiş EOKA ve TMT terörünü onurlandırmaktan değil kınamaktan geçer.

Kıbrıs halkı bilmelidir ki; EOKA bir terör örgütüdür ve 1 Nisan, bir kahramanlık günü değil, EOKA terörünün başladığı gündür.

Kıbrıs Sosyalist Partisi, Dervişali Kavazoğlu ve arkadaşlarının ülkemizin bölünmesine karşı yürüttükleri barış ve demokrasi mücadelesini saygı ve minnetle anarken, EOKA terörünün kutlanacak bir yönü olmadığını, Kıbrıs’ın emekçi halkının bilgisine getirmeyi bir görev sayar.

Yaşasın barış icinde, birleşik ve demokratik bir Kıbrıs için yürüttüğümüz ANTİ-EMPERYALİST BİRLEŞİK CEPHE HÜKÜMETİ MÜCADELEMİZ!


Bu yazıyı paylaş

Kıbrıs Sosyalist Partisi

İLGİLİ PAYLAŞIMLAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Enter Captcha Here :

Bunu da okuyabilirsiniz x