Tutuklu Vatandaşımız Derhal Serbest Bırakılmalıdır.

Tutuklu Vatandaşımız Derhal Serbest Bırakılmalıdır.
Bu yazıyı paylaş

Geçiş kapılarının bazılarının Kıbrıs Cumhuriyeti hükümeti tarafından tek taraflı olarak kapatılması Kıbrıs’ın her iki yarısında yaşayan halk içinde büyük bir öfke uyandırmıştır. Kuşkusuz, her halkın sağlığı için, salgın hastalıklardan korunmak için tedbir alması zorunludur. Ama, Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetinin ve onun başı Anastasiades’in bu kararı hiç de salgına karşı bir önlem gibi durmuyordu.

Larnaka hava alanında yurt dışından ülkeye girişte yurt dışından gelen yolculara yönelik hiçbir kontrol yokken Kıbrıs içindeki geçiş kapılarında alınan aşırı önlemler sırıttı. Bazı kapılar tamamen kapatıldı bazıları da sözde açık kaldı ama pratikte kapalıdan hiçbir farkları yoktu. Kermia kapısında güneyden kuzeye geçiş 5 saat gibi uzun bir süre alıyordu.

Nitekim geçiş kapılarını kapatma kararını Anastasiades’in, Elam’ın isteği üzerine aldığı basına sızdı

Kıbrıs Halkı, özellikle rum halkı, çok kısa bir duyuruya rağmen Cumartesi sabah kapatılan kapılardan Ledra/Lokmacı kapısının güney kanadında olayı protesto etmek için toplandı.. Halkın kendiliğinden gelen bu hareketi olayı sadece protesto etmekle kalmadı, demir bariyerleri yıkarak kapıyı açtı. Halk Anglo Amerikan uşağı Anastasiades hükümetinin kararlarını çiğnedi geçti.

Ledra kapısında polis bariyerini yıkan halkın üzerine Rum Milli Muhafız ordusu da saldırtılmış ve Rum askerlerinin yaptığı arbedeye direnen bir vatandaş ertesi gün tutuklanmıştır.

Bu, halkın üzerine hiç gerek yokken ordu birliklerini süren Anastasiades hükümetinin ayıbıdır.

Şimdi de Anastasiades bu olay üzerinden “ordu dokunulmazdır” propagandasıyla imajını düzeltmeye çalışıyor. Ordu hakim sınıfların çıkarlarını korumada burjuva devletin elindeki bir araçtır ve halka karşı kullanılan orduların halk nezdinde ne itibarı ne de dokunulmazlığı olamaz.

Direnen halkın haklı protestosunda polis ve asker şiddetine maruz kalan vatandaşların tutuklanması kabul edilemez.

Tutuklu vatandaşımız derhal serbest bırakılmalıdır.

KSP Merkez Komitesi


Bu yazıyı paylaş

Kıbrıs Sosyalist Partisi

İLGİLİ PAYLAŞIMLAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Enter Captcha Here :

Bunu da okuyabilirsiniz x