Temsil ettiğiniz sosyal demokrat siyasetlerle aslında sermaye sınıfının hizmetindesiniz

Temsil ettiğiniz sosyal demokrat siyasetlerle aslında sermaye sınıfının hizmetindesiniz
Bu yazıyı paylaş

Asgari ücretin belirlenmesi bir kez daha fiyasko ile sonuçlandı. Çalışma Bakanı, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda gerçek işçi temsilcilerinin olmadığı için bu sonucun alındığını söyledi.

Bakanın tespiti doğru bir tespittir. Ülkemizde her çalışanın sendikalı olması anayasal bir hak olduğu halde bu hakkın kullanılması hiçbir hükümet döneminde hayata geçirilmedi. Özel sektörde taş ocaklarında, inşaatlarda, turistik tesislerde çalışan işçiler sendikasızdır.

Sayın Çeler de işçilerin Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda temsil edilmediğine vurgu yaptığına göre gerçek işçilerin komisyonda temsil edilmemelerinin sendikasız olmalarından kaynaklandığının farkında olmalı.

O halde Çalışma Bakanı Zeki Çeler özel sektörde sendika zorunluluğunu sağlamak için harekete geçmelidir. Ülkemizde tüm çalışanlar sendikalı olmalı, sendikasız tek bir çalışan kalmamalıdır.

Sendikaların her yıl, işçiler adına, işverenlerle toplu sözleşme yapmaları halinde asgari ücret diye bu gülünç rakamları kimse halkımıza yutturmaya cüret edemeyecektir. Böylesi bir maskaralığa da gerek kalmayacaktır.

İşte KKTC’de hükümet eden sosyalist, halkçı ve demokrat olduğunu iddia eden partilere bulunmaz bir fırsat!

Karar mekanizmaları gerçekten sizlerin kontrolündeyse, özel sektör işçilerinin sendikalaşmasının önünü açın, biz de sizleri alkışlayalım!

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na gerçek işçilerin girmesini sağlayın. Bu komisyonun içeriğini değiştirin ve işçilerin ağırlıkta olacağı bir komisyona dönüştürün. Asgari ücret için belirlenmiş kriterler vardır. Bunları uygulayın. Ama yapamazsınız. Yapmayacaksınız. Çünkü sizler ve temsil ettiğiniz sosyal demokrat siyasetlerle aslında sermaye sınıfının hizmetindesiniz!

Kıbrıs Sosyalist Partisi (a)

Mehmet Birinci


Bu yazıyı paylaş

Kıbrıs Sosyalist Partisi

İLGİLİ PAYLAŞIMLAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *
Enter Captcha Here :

Bunu da okuyabilirsiniz x